Otvoriť/Zatvoriť Menu Farnosť sv. Ondreja apoštola v Ružomberku

Dňa 21. septembra 2022 v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa Mons. Alojzovi Kostelanskému, farárovi – dekanovi, spoluzakladateľovi, docentovi a pedagógovi Katolíckej univerzity v Ružomberku. Pamätnú tabuľu požehnal košický arcibiskup – metropolita Mons. Bernard Bober.

Život a dielo Mons. Alojza Kostelanského

Mons. Doc. PaedDr. ThLic. Alojz Kostelanský, PhD. sa narodil 25. júna 1953 v Spišskej Novej Vsi. Tu vychodil základnú i strednú školu. Magisterské štúdium teológie absolvoval na Univerzite Komenského na Rímskokatolíceja Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte. Vyštudoval licenciát z Teológie na Katolíckej univerzite v Lubline a licenciát z Pastorálnej teológie na Katolíckej univerzite v Ružomberku Teologickej fakulte v Košiciach. V štúdiách pokračoval obhájením rigorózneho konania na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku v odbore: pedagogika, učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov. Doktorandské štúdium absolvoval na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a získal vedeckú hodnosť PhD. v odbore: Teória vyučovania predmetov všeobecnovzdelávacej a odbornej povahy v špecializácii: Teória vyučovania na 1. stupni ZŠ. V roku 2008 získal titul docent na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku v odbore: Teória vyučovania predmetov všeobecnovzdelávacej a odbornej povahy v špecializácii: Odborová didaktika – teória vzdelávania náboženskej výchovy.

Mons. Alojz Kostelanský bol ordinovaný dňa 12. júna 1977 v Bratislave. Od tohto roku pôsobil a bol kaplánom v Poprade, neskôr v Trstenej a ako farský administrátor pôsobil v Liptovských Kľačanoch. Bol dlhoročným členom viacerých diecéznych komisií a štruktúr. Významným spôsobom sa zapísal do diania v ružomberskej farnosti i meste Ružomberok. Stál so svojimi priateľmi pri najvýznamnejších aktivitách v rôznych oblastiach ľudskej činnosti, ktoré sa udiali za jeho pôsobenia v meste i regióne. V rokoch 1991 – 1994 v Ružomberku zastával funkciu ružomberského farára a prodekana pre Liptovskomikulášsky dekanát. Od roku 1994 až do roku 2001 bol dekanom Liptovskomikulášskeho dekanátu a od roku 2002 až do júna 2018 pôsobil ako dekan Ružomberského dekanátu a dekan – moderátor Liptovských dekanátov. Po 27 rokoch odchádza z rímskokatolíckej farnosti v Ružomberku a jeho novým pôsobiskom sa od júla 2018 stala Liptovská Osada. Dňa 22. októbra 2018 ho Sv. Otec František prijal medzi Kaplánov Jeho Svätosti a udelil mu titul Monsignore, skratka Mons.

Mons. Alojz Kostelanský bol v roku 1995 jedným zo spoluzakladateľov na Slovensku ojedinelej vysokej školy – Pedagogického inštitútu sv. Ondreja v Ružomberku, ktorá začala svoju činnosť v priestoroch Farského úradu v Ružomberku), bol spoluinšpirátorom a spolutvorcom renesancie a rozširovania ružomberského školstva: spoluzakladal Základnú školu sv. Vincenta, Materskú cirkevnú školu , ktorá bola neskôr zrušená, o pár rokov neskôr však znova stál pri vzniku Materskej školy sv. Lujzy v Ružomberku, spoluzakladal Strednú zdravotnú školu M.T. Schererovej a Gymnázium sv. Andreja. Mnohým školám výrazne pomohol aj pri získaní a rekonštrukcii budov, vrátane možnosti etablovania sa predchodcov Katolíckej univerzity spolu s o. biskupom Františkom Tondrom na území mesta zámenou nehnuteľností (budovy Kultúrneho domu Andreja Hlinku za budovu Mladej generácie). Významnou mierou sa pričinil o vznik Katolíckej univerzity v Ružomberku, na ktorej pôsobil až do sklonku svojho života.

Nezastupiteľnú úlohu mal Alojz Kostelanský pri množstve dôležitých akcií v Ružomberku, s celoslovenským dosahom – organizácia osláv Andreja Hlinku, Černovskej tragédie a pod. Stál pri rekonštrukcii Mauzólea Andreja Hlinku, vyhlasovaní kultúrnych pamiatok v Ružomberku a Ružomberku – Černovej viažucich sa k tejto významnej osobnosti. Podporoval legendárny Chrámový spevokol Andrej a podporoval činnosť a vznik detských a mládežníckych speváckych zoskupení v Ružomberku (Juventus, Detský spevokol, Kéfas, Jocara a pod.).

Veľmi sa zaslúžil, obohatil a rozšíril prácu s deťmi v Ružomberku. Dominantnou časťou jeho kňazského života bola katechéza. Počas komunizmu, spolu s ostatnými kňazmi, pracoval na zostavovaní tzv. Spišského katechizmu, ktorý bol dlhé roky vynikajúcou pomôckou pri výuke detí a mládeže. Za svoju pedagogickú prácu mu bola udelená Cena primátora mesta za vynikajúce výsledky v oblasti výchovno – vzdelávacieho procesu v roku 2016.

Podporoval kultúrnu činnosť na území svojej farnosti – napr.: odhalenie pamätnej tabule Štefanovi Náhalkovi za účasti o. Jozefa kardinála Tomka – a vydával Farský časopis Rukáč. Veľkou mierou sa zaslúžil o priblíženie sa kňazov k veriacim vybudovaním kostolov – kaplniek na Kľačne, v Baničnom, na cirkevných školách a Katolíckej univerzite v Ružomberku, ďalej rekonštrukciou a vybavením Farského kostola sv. Ondreja, Univerzitného Kostola Svätej rodiny v Ružomberku – Rybárpoli, Kaplnky sv. Alberta na Katolíckej univerzite v Ružomberku i v mestských častiach. Je iniciátorom a autorom rôznych koncepcií pri rozvoji mesta (o. i. rekonštrukcie Ružomberskej Kalvárie…).

Mons. Alojz Kostelanský patril k najvýznamnejším kňazským osobnostiam v celej histórii mesta Ružomberok. Vykonal nezastupiteľný kus práce na jeho pozdvihnutí, čím sa zaradil medzi jeho vôbec najvýznamnejšie osobnosti v novodobej histórii.

Ako už bolo spomínané Mons. Alojz Kostelanský sa významnou mierou pričinil o vznik Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tu zohral kľúčovú úlohu. Na ružomberskej fare sa začali stretávania zainteresovaných a sídlil tu prípravný výbor na založenie cirkevnej vysokej školy. Zámer sa pomaly začal napĺňať po rokovaniach vedenia mesta s významnými akademickými funkcionármi na Slovensku a hlavne s predstaviteľmi rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku už počas roka 1993. Rokovania vyvrcholili 7. mája 1993 stretnutím predstaviteľov mesta s predstaviteľmi rímskokatolíckej cirkvi a s vysokými predstaviteľmi akademickej obce. Na tomto stretnutí bola potvrdená a vyjadrená potreba vzniku vysokoškolského cirkevného školstva, resp. vysokého školstva nového typu. Zároveň sa konštatovalo, že je potrebné zriadenie vysokej školy zameranej na vzdelávanie učiteľov a rozvoj humanitných disciplín. Potom už nasledovali rokovania, ktoré dá­vali reálny náčrt vzniku konkrétnej vysokoškolskej ustanovizne. Organizačný výbor sídliaci na ružomberskej fare pod patronátom Mons. Alojza Kostelanského mal už v prvej polovici roka 1995 celú problematiku ujasnenú, a tak na podnet Konferencie biskupov Slovenska spišský biskup Mons. Franti­šek Tondra oficiálne požiadal rektora Tr­navskej univerzity prof. RNDr. Antona Hajduka, DrSc., aby sa univerzita podu­jala na zriadenie výhradne katolíckej vysokoškolskej inštitúcie. Žiadosti bolo vy­hovené a po rôznych prekážkach 29. júna 1995 bola v Trnave podpísaná Zriaďovacia listina pre Pedagogický inštitút sv. Ondreja pri Trnavskej univerzite so sídlom v Ružomberku. Pedagogický inštitút sv. Ondreja začal svoju činnosť v priestoroch Farského úradu rímskokatolíckej cirkvi v Ružomberku 1. augusta 1995, za veľkej podpory a obetavosti Mons. Alojza Kostelanského. Príprava prijímacích pohovorov sa začala v priestoroch fary. Mala závratné tempo a už 23. augusta 1995 sa pracovníci školy presťahovali z farského úradu do nových priestorov v Mladej generácii, taktiež za pomoci Mons. Alojza Kostelanského spomínanou zámenou nehnuteľností budovy Kultúrneho domu Andreja Hlinku za budovu Mladej generácie. Uskutočnilo sa mnoho krokov, ktoré mnohí považovali za nemožné. Slovensko dostalo prvú inštitúciu na výchovu kresťanských pedagógov a Ružomberok, napriek všetkému, sa stal sídlom tejto celoslovenskej inštitúcie. Dnes je jediným slovenským mestom, kde okrem predškolského, základného a stredného školstva je možné aj vysokoškolské vzdelávanie v katolíckom duchu, k čomu rozhodujúcou mierou prispel aj Mons. Alojz Kostelanský. Po vzni­ku Pedagogického inštitútu sv. Ondreja všetci priaznivci tomuto vedecko-pedagogickému pracovisku priali, aby čo najskôr dosiahlo potrebnú úroveň na vznik fakulty. Po jednoročnom pôsobení sa tak skutočne stalo.

Vznikom Katecheticko-pedagogickej fakulty sv. Ondreja sa zavŕšila jedna z etáp budovania akademickej pôdy v Ružomberku. V roku 1997 Katecheticko-pedagogická fakulta sv. Ondreja Trnavskej univerzity v Ružomberku prešla do zväzku Žilinskej univerzity. V roku 1998 začala platnosť novely zákona na vznik konfesijných vysokých škôl. To umožnilo neskôr vznik Katolíckej univerzity ako neštátnej vysokej školy s obmedzenou podporou štátu. Dňa 10. mája 2000 vyšiel zákon NR SR o zriadení Katolíckej univerzity v Ružomberku s účinnosťou od 1. júla 2000 ako neštátnej vysokej školy. Týmto zákonom sa zrodila Katolícka univerzita v Ružomberku. K organizácii slávnostného otvorenia Katolíckej univerzity v Ružomberku so slávnostnou bohoslužbou a požehnaním insignií, ktoré sa konalo 20. septembra 2000, výraznou mierou prispel Mons. Alojz Kostelanský. Súčasne bola zriadená aj Pedagogická fakulta v Ružomberku, na ktorej Mons. Alojz Kostelanský dlhé roky pedagogicky pôsobil a neskôr sa stal aj vedúcim Katedry predškolskej a elementárnej pedagogiky.

Tak ako bolo povedané, Mons. Alojz Kostelanský patril k najvýznamnejším kňazským osobnostiam v celej histórii mesta Ružomberok, a dovolím si povedať, že patril aj medzi významné osobnosti v histórii Katolíckej univerzity v Ružomberku a jej predchodcov, za čo mu patrí veľké ďakujem.

Autor fotografií a videa: Martin Pinko

 

 

© 2019 Rímskokatolícka cirkev, farnosť Ružomberok

Sledujte nás: